From the AHA Activities column of the April 2010 issue of Perspectives on History

Nominations for the 2010 AHA Election

AHA Nominating Committee, April 2010

The AHA’s Nominating Committee for 2010–11, chaired by Lisa Forman Cody (Claremont McKenna College), met January 30–31, 2010, in Washington, D.C., and offers the following candidates for offices of the Association that are to be filled in the election this year:

President (1-year term)

  • Anthony Grafton, Princeton University (Renaissance Europe, intellectual and cultural history, history of science, history of scholarship and education)

President-elect (1-year term)

  • William Cronon, University of Wisconsin-Madison (environmental, history of the American West, comparative frontier, U.S. 19th- and 20th-century social and economic, urban, history of technology, quantitative and computer methods, digital scholarship, the writing of history, public history)

  • Richard White, Stanford University (American West, Native America, environment)

Vice President, Professional Division (3-year term)

  • Thomas Bender, New York University (intellectual and cultural history of the U.S., the history of academic culture, cities and urban culture, transnational and global approaches to American history, historiography)

  • Jacqueline Jones, University of Texas at Austin (U.S. South, labor, African American, women)

Council/Divisions (3-year terms)

Councilor Profession

  • Sara Abosch, University of Memphis (modern Jewish, modern Europe)

  • Peter D. Siegenthaler, Texas State University-San Marcos (Postwar Japan, historic preservation in East Asia)

Councilor Research

  • Martha Howell, Columbia University (social, legal, economic, and women’s history in northern Europe)

  • Vanessa Schwartz, University of Southern California (modern Europe, France, modern visual culture, photography and film, urban, transatlantic studies)

Councilor Teaching

  • Robert K. Brigham, Vassar College (American foreign relations, modern America, international)

  • Anne F. Hyde, Colorado College (North American West, families in history, American Indian, race in the United States)

Committee on Committees

  • John Connelly, University of California at Berkeley (modern East and Central European political and social, comparative education, history of nationalism)

  • Dennis Dworkin, University of Nevada at Reno (intellectual and cultural history of Britain and Ireland)

Nominating Committee (3-year terms)

Slot 1

  • Douglas M. Haynes, University of California at Irvine (modern Britain, medicine and science in Europe and the U.S. in the 19th and 20th centuries, modern imperialism and colonialism, world history)

  • Raul A. Ramos, University of Houston (Latino/a studies, American West, U.S./Mexico borderlands)

Slot 2

  • Pekka J. Hämäläinen, University of California at Santa Barbara (U.S., borderlands, Native America, environmental)

  • Pablo Mitchell, Oberlin College (Latina/o, sexuality, borderlands, American West)

Slot 3

  • Sandra E. Greene, Cornell University (West Africa, especially social and cultural history of Ghana from the Atlantic slave trade through the early colonial period [prior to World War II])

  • James F. Searing, University of Illinois at Chicago (Africa, West Africa)

Nominations may also be made by petition carrying in each case the signatures of 100 or more members of the Association in good standing and indicating in each case the particular vacancy for which the nomination is intended. Nominations by petition must be in the hands of the Nominating Committee on or before July 1, 2010. All nominations must be accompanied by certification of willingness of the nominee to serve if elected. In distributing the annual ballot to the members of the Association, the Nominating Committee shall present and identify such candidates nominated by petition along with its own candidates.