Awards, Prizes, Fellowships, and Grants 2005

Award for Scholarly Distinction

  • Lawrence W. Levine (George Mason Univ. and Univ. of California at Berkeley), Nancy G. Siraisi (Hunter College, CUNY), and David Underdown (Yale Univ.).

The Troyer Steele Anderson Prize

  • Stanley N. Katz  (Princeton University)

Eugene Asher Distinguished Teaching Award

  • Eileen Scully (Bennington Coll.).

The Beveridge Family Teaching Award

  • American History Team of West Springfield High School in Springfield, Virginia consisting of Laurie Fischer, Ronald C. Maggiano, Tamara Ogden, James Percoco, and Margaret Tran.

William Gilbert Award

  • Mark C. Carnes (Barnard College) for his article “Inciting Speech,” which appeared in Change Magazine (March/April 2005).

Gutenberg-e Prizes

  • Sherry Fields(Univ. of California at Davis), for “Pestilence and Headcolds: Encountering Illness in Colonial Mexico.”
  • Ronda M. Gonzales (Univ. of Texas at San Antonio), for “Continuity and Change: Thought, Belief, and Practice in the History of the Ruvu Peoples of Central East Tanzania, c. 200 B.C. to A.D. 1800.”
  • Sarah Gordon (SUNY, Purchase College), for “‘Make It Yourself’: Home Sewing, Gender and Culture, 1890–1930.”
  • Shah Mahmoud Hanifi (James Madison Univ.), for “Inter-Regional Trade and Colonial State Formation in Nineteenth-Century Afghanistan.”
  • Robert Kirkbride (Univ. of Illinois at Chicago), for “Architecture and Memory: The Renaissance Studioli of Federico da Montefeltro.”
  • Jennifer Langdon-Teclaw (Univ. of Illinois at Chicago), for “Caught in the Crossfire: Anti-Fascism, Anti-Communism and the Politics of Americanism in the Hollywood Career of Adrian Scott.”
  • Laura Mitchell (Univ. of California at Irvine), for “Contested Terrains: Property and Labor on the Cedarberg Frontier, 1725–c. 1830.”
  • Bin Yang (National Univ. of Singapore), for “Between Winds and Clouds: The Making of Yunnan (Second Century BCE-Twentieth Century CE).”

John E. O’Connor Film Award

  • Proteus: A Nineteenth Century Vision (Night Fire Films, Inc.), producer/writer/director/editor: David Lebrun.

Nancy Lyman Roelker Mentorship Award

  • John F. Howes (Univ. of British Columbia) and Mary Logan Rothschild (Arizona State Univ.)

Honorary Foreign Member

  • Nikolai Nikolaevich Bolkhovitinov (Institute of World History, Russian Academy of Sciences)

Book Awards

Herbert Baxter Adams Prize

  • Maureen Healy (Oregon State Univ.), for Vienna and the Fall of the Habsburg Empire: Total War and Everyday Life in World War I (Cambridge Univ. Press, 2004).

Prize in Atlantic History

  • Londa Schiebinger (Stanford Univ.), for Plants and Empire: Colonial Bioprospecting in the Atlantic World (Harvard Univ. Press, 2004)

George Louis Beer Prize

  • Carole Fink (Ohio State Univ.), for Defending the Rights of Others: The Great Powers, the Jews, and International Minority Protection, 1878–1938 (Cambridge Univ. Press, 2004).

Albert J. Beveridge Award

  • Melvin Patrick Ely (Coll. of William and Mary), for Israel on the Appomattox: A Southern Experiment in Black Freedom from the 1790s through the Civil War (Knopf, 2004).

James Henry Breasted Prize

  • Callie Williamson (independent scholar), for The Laws of the Roman People: Public Law in the Expansion and Decline of the Roman Republic (Univ. of Michigan Press, 2005).

John H. Dunning Prize

  • Jon T. Coleman (Univ. of Notre Dame), for Vicious: Wolves and Men in America (Yale Univ. Press, 2004).

John Edwin Fagg Prize

  • Brian A. Catlos (Univ. of California at Santa Clara), for The Victors and the Vanquished: Christians and Muslims of Catalonia and Aragon, 1050–1300 (Cambridge Univ. Press, 2004).
  • Aline Helg (Univ. of Geneva) for Liberty and Equality in Caribbean Colombia, 1770–1835 (Univ. of North Carolina Press, 2004).

John K. Fairbank Prize

  • Ruth Rogaski (Vanderbilt Univ.), for Hygienic Modernity: Meanings of Health and Disease in Treaty-Port China (Univ. of California Press, 2004).

Herbert Feis Award

  • Mark Landsman (independent scholar), for Dictatorship and Demand: The Politics of Consumerism in East Germany (Harvard Univ. Press, 2005).

Morris D. Forkosch Prize

  • Bernard Porter (Univ. of Newcastle), for The Absent-Minded Imperialists: Empire, Society, and Culture in Britain (Oxford Univ. Press, 2004).

Leo Gershoy Award

  • Pamela H. Smith (Columbia Univ.), for The Body of the Artisan: Art and Experience in the Scientific Revolution (Univ. of Chicago Press, 2004).

J. Franklin Jameson Award

  • Ronald Hoffman, Sally D. Mason, and Eleanor S. Darcy (Omohundro Institute of Early American History), for Dear Papa, Dear Charley: The Peregrinations of a Revolutionary Aristocrat (Maryland Historical Society, Maryland State Archives, and Univ. of North Carolina Press for the Omohundro Institute of Early American History and Culture, 2001).

Joan Kelly Memorial Prize

  • Afsaneh Najmabadi (Harvard Univ.), for Women with Mustaches and Men without Beards: Gender and Sexual Anxieties of Iranian Modernity (Univ. of California Press, 2005).

Littleton-Griswold Prize

  • Mary Sarah Bilder (Boston Coll.), for The Transatlantic Constitution: Colonial Legal Culture and the Empire (Harvard Univ. Press, 2004).

J. Russell Major Prize

  • Barbara Diefendorf (Boston Univ.), for From Penitence to Charity: Pious Women and the Catholic Reformation in Paris (Oxford Univ. Press, 2004).

Helen and Howard R. Marraro Prize

  • Thomas V. Cohen (York Univ.), for Love and Death in Renaissance Italy (Univ. of Chicago Press, 2004).

George L. Mosse Prize

  • Jonathan Sheehan (Indiana Univ.), for The Enlightenment Bible: Translation, Scholarship, Culture (Princeton Univ. Press, 2005).

Wesley-Logan Prize

  • Melvin Patrick Ely (Coll. of William and Mary), for Israel on the Appomattox: A Southern Experiment in Black Freedom from the 1790s through the Civil War (Knopf, 2004).

Albert J. Beveridge Grants for Research in the History of the Western Hemisphere

  • Kristen Block (Rutgers University at New Brunswick), “Faith and Fortune: The Politics of Religious Identity in the 17th-Century Caribbean”
  • Andrea Estepa (Rutgers University
    at New Brunswick), “Taking the White Gloves Off: Women Strike for Peace and the Transformation of Women’s Activist Identities in America, 1961–2000”
  • Elizabeth Heath (University of Chicago), “Cultivating the Nation, Refining Empire”
  • Jaymie Patricia Heilman (University of Wisconsin, Madison), “By Other Means: Politics in Rural Ayacucho before Peru’s Shining Path War, 1879–1980”
  • K. Maria D. Lane (University of Texas at Austin), “Appropriating Space: Geographical Representations of the Planet Mars, 1877–1910”
  • Gabriel Loiacono (Brandeis University), “The People and the Poor: Ideas and Experiences of Poverty in Rhode Island, 1780–1935”
  • Gladys McCormick (University of Wisconsin, Madison), “Challenging the Golden Age: Economic Development, the Sugar Industry, and Popular Mobilizations in Regional Mexico, 1934–1965”
  • Natalia Milanesio (Indiana University), “Peronism, Mass Consumption, and Working-Class Culture, Argentina 1946–1955”
  • Evan Roberts (University of Minnesota), “Immigrant Women’s Work and Family Support in the United States”
  • Philip Rubio (Duke University), “‘There’s Always Work at the Post Office’: African Americans Fight for Jobs, Justice, and Equality at the United States Post Office”
  • Linda Rupert (Duke University), “International Trade and Local Identity in the Colonial Atlantic: Curacao, 1675–1791”
  • Laura Serna (Harvard University), “Consuming American Mass Culture in Northern Mexico and Southern Texas, 1917–1932”
  • Peter Shulman (Massachusetts Institute of Technology ), “Empire of Energy: Coal, Power, and the Ecology of American Expansion, 1880–1930”
  • Edward Slavishak (Susquehanna University), “Bodies of Work: Civic Display and Labor in Industrial Pittsburgh”
  • Gregory Smithers (University of California at Davis), “The Strains of Breeding! Race, Sex and Identity in the United States and Australia, 1780s–1930s”
  • José Solá (Cleveland State University), “Sugar Farmers and American Protectionism in Caguas Puerto Rico, 1898–1928”
  • Tiffany Thomas-Woodard (University of New Mexico), “Desiring Nation: Prostitution and the Struggle for a Cuban Identity, 1850–1920”

Littleton-Griswold Grants

  • H. Robert Baker (Marquette University), “The Rescue of Joshua Glover: Lawyers, Popular Constitutionalism, and the Fugitive Slave Law in Wisconsin”
  • Brian Behnken (University of California at Davis), “Fighting Their Own Battles: Blacks, Mexican Americans, and the Struggle for Civil Rights in Texas, 1950–1975”)
  • Dominic DeBrincat (University of Connecticut), “Yankee Jurisprudence: The Court and Legal Culture of New London County, Connecticut, 1660-1820”
  • C. Joseph Genetin-Pilawa (Michigan State University), “Ely S. Parker and the State: ‘Legibility,’ Unintended Consequences, and the Evolution of Nineteenth Century Colonial Policy”
  • Gabriel Loiacono (Brandeis University), “The People and the Poor: Ideas and Experiences of Poverty in Rhode Island, 1780–1935”
  • J. Douglas Smith (Occidental College), “An Unfinished Revolution: Reapportionment and the Quest for Democracy in 20th-Century America”
  • Susan V. Spellman (Carnegie Mellon University), “Pure Faith: Grocers, Consumers, and the 1906 Pure Food and Drug Act, 1900–1920”
  • Allison Tirres (Harvard University), “American Law Comes to the Border: Law and Colonization on the Edge of the U.S.-Mexico Divide, 1848–1890”
  • Jennifer Uhlmann (University of California at Los Angeles), “The ILD and the NAACP: Bitter Rivals in a Common Cause”

Michael Kraus Grants

  • Gillian Hendershot (Central Michigan University), “Witches, Wizards and Marginalized Men: Gender, Accusation and Conviction in Witchcraft Trials in Seventeenth Century England and Colonial New England, a Transnational Study”
  • Sara Sundberg (Central Missouri State University), “Women and the Civil Law in Early Louisiana”
  • Kirsten Sword (Indiana University), “Wayward Wives, Runaway Slaves, and the Rights of Dependents in Early America”

Bernadotte E. Schmitt Grants for Research in the History of Europe, Africa, and Asia

  • Max Bergholz (University of Toronto), “The Guardians of the Partisan Past: Yugoslavia’s Communist Veterans and the National Liberation War As Their Memory Project, 1945–1990”
  • Robert Cliver (Harvard University), “‘Red Silk’: Labor, Capital, and the State in the Yangzi Delta Silk Industry, 1945–1965”
  • Leigh Ann Craig (Virginia Commonwealth University), “Wandering Women and Holy Matrons: Women as Pilgrims in the Later Middle Ages”
  • Ginger Davis (Temple University), “Yellowing Minds: The U.S., Vietnam, and Ethnoracial Ideologies, 1954–1964”
  • Jonathan Eacott (University of Michigan), “Owning Empire: East Indian Goods in the Development of the Anglophone World, 1740–1830”
  • Brenda Gardenour (Boston University), “Medicine and Miracle: The Conjunction of Healing Practices and the Dissemination of Greco-Arabic Medicine in Christian Iberia, 11th to 13th Centuries”
  • Andrew Goss (University of New Orleans), “The Floracrats: Science, Bureaucracy, and Political Culture in Modern Indonesia”
  • Elizabeth Heath (University of Chicago), “Cultivating the Nation, Refining Empire”
  • Christian Hess (University of California at San Diego), “From Colonial Port to Socialist Metropolis: Social and Political Change in Dalian, 1937–1955”
  • Amanda Jane Hingst (University of California at Berkeley), “From Conquest to Christendom: Orderic Vitalis’s Historicized Geography and the Making of the Eleventh- and Twelfth-Century World”
  • Debra Kaplan (Queens College), “Negotiating Boundaries: Jewish-Christian Interactions in Strasbourg, 1530–1648”
  • John Lee (University of California at Santa Barbara), “Archaic Greek Inscriptions from Halai in East Lokris”
  • Seung-joon Lee (University of California at Berkeley), “The Rediscovery of Beriberi and Food Control in Republican China”
  • Maud Mandel (Brown University), “Beyond Anti-Semitism: Muslims and Jews in Contemporary France”
  • Sara Pugach (Ohio State University at Lima), “Networks of Empire: Political and Intellectual Relations between Germany and South Africa, 1848–1948”
  • Nerina Rustomji (Bard College), “The Garden and the Fire: Materials of Heaven and Hell in Medieval Islamic Culture”
  • Shobana Shankar (Columbia University), “Muslim Africa in the Christian Evangelical Imagination: The American Sudan Interior Mission Archive, 1899 to the Present”
  • Torrence Thomas (Yale University), “Publicizing Peter: Religious Propaganda in the Middle Ages, 1215–1415”
  • Hakeem Tijani (Henderson State University), “Britain and the Development of Leftist Ideology and Organizations in West Africa: The Nigerian Experience, 1945–1965)
  • Lindsay Weiss (Columbia University), “Toward the Origins of Apartheid: South Africa’s First Industrial Mining Community”