Awards, Prizes, and Fellowships 2001

Awards for Scholarly Distinction

Nikki R. Keddie (UCLA) and Ernest R. May (Harvard Univ.)

Eugene Asher Distinguished Teaching Award

Robert Blackey (California State Univ. at San Bernardino)

Beveridge Family Teaching Award

The History Division at Oak Park and River Forest High School, Oak Park, Illinois

William Gilbert Award

Daniel A. Segal (Pitzer Coll.)

Gutenberg-e Prizes

Tonio Andrade (SUNY Coll. at Brockport), for "Commerce, Culture, and Conflict: Taiwan under European Rule, 1623-1662," Yale University, 2000.
Kenneth W. Estes (independent scholar), for "A European Anabasis: Western European Volunteers in the German Army and SS, 1940-1945," University of Maryland, 1984
Daniel Kowalsky (Washington Univ. in St. Louis), for "The Soviet Union and the Spanish Republic: Diplomatic, Military, and Cultural Relations, 1936-1939," University of Wisconsin-Madison, 2001
Sanders Marble (independent scholar), for "'The Infantry Cannot Do with a Gun Less': The Place of the Artillery in the BEF, 1914-1918," King's College, University of London, 1998
Christopher O'Sullivan (Santa Rosa Junior Coll.), for "Sumner Welles, Postwar Planning, and the Quest for a New World Order, 1937-1943," London School of Ecoomics, University of London, 1999
Kenneth Steuer (Indiana Univ.), for "Pursuit of an 'Unparalleled Opportunity': The American YMCA and Prisoner of War Diplomacy among the Central Power Nations during World War I, 1914-1923," University of Minnesota, 1998

John O'Connor Film Award

Stranger with a Camera, produced and directed by Elizabeth Barret in association with Kentucky Educational Television and Independent Television Service.

Nancy Lyman Roelker Mentorship Award

Barry W. Bienstock, Horace Mann School, Bronx, New York, and Margaret A. McKee, Castilleja School, Palo Alto, California

Honorary Foreign Member

Yevgeny Yazkov (Moscow State Univ., Russia)

2001 Book Awards

Herbert Baxter Adams Prize Malachi Haim Hacohen(Duke Univ.), for Karl Popper-The Formative Years, 1902-1945: Politics and Philosophy in Interwar Vienna (Cambridge Univ. Press, 2000)

Prize in Atlantic History Jorge Cañizares-Esguerra(State Univ. of New York at Buffalo), for How to Write the History of the New World: Histories, Epistemologies, and Identities in the Eighteenth-Century Atlantic World (Stanford Univ. Press, 2001)

George Louis Beer Prize John Connelly (Univ. of California at Berkeley), for Captive University: The Sovietization of East German, Czech, and Polish Higher Education, 1945-1956 (Univ. of North Carolina Press, 2000)

Albert J. Beveridge Award Alexander Keyssar(Harvard Univ.), for The Right to Vote: The Contested History of Democracy in the United States (Basic Books, 2000)

James Henry Breasted Prize Barry Cunliffe (Univ. of Oxford), for Facing the Ocean: The Atlantic and Its Peoples, 8000 B.C.–A.D. 1500 (Oxford Univ. Press, 2001)

John H. Dunning Prize Ernest Freeberg (Colby-Sawyer Coll.), for The Education of Laura Bridgman: First Deaf and Blind Person to Learn Language (Harvard Univ. Press, 2001)

John Edwin Fagg Prize Jorge Cañizares-Esguerra (State Univ. of New York at Buffalo), for How to Write the History of the New World: Histories, Epistemologies, and Identities in the Eighteenth-Century Atlantic World (Stanford Univ. Press, 2001)

John K. Fairbank Prize Peter Zinoman (Univ. of California at Berkeley), for The Colonial Bastille: A History of Imprisonment in Vietnam, 1862-1940 (Univ. of California Press, 2001)

Herbert Feis Award Benjamin Filene (Minnesota Historical Society), for Romancing the Folk: Public Memory and American Roots Music (Univ. of North Carolina Press, 2001)

Morris D. Forkosch Prize Richard Drayton (Corpus Christi Coll., Univ. of Cambridge), for Nature's Government: Science, Imperial Britain and the "Improvement" of the World (Yale Univ. Press, 2000)

Leo Gershoy Award Jonathan Israel (Institute for Advanced Study), for The Radical Enlightenment: Philosophy and the Making of Modernity, 1650-1750 (Oxford Univ. Press, 2001)

Clarence Haring Prize Hilda Sabato (Univ. of Buenos Aires), for La política en las calles: Entre el voto y la movilización; Buenos Aires, 1862-1880 (Editorial Sudamericana, 1998)

Joan Kelly Memorial Prize Laura Wexler (Yale Univ.), for Tender Violence: Domestic Visions in an Age of U.S. Imperialism (Univ. of North Carolina Press, 2000)

Waldo G. Leland Prize American National Biography, 24 vols., general editors John A. Garraty (Columbia Univ.) and Mark C. Carnes (Barnard Coll., Columbia Univ.), (Oxford Univ. Press under the auspices of the American Council of Learned Societies, 1999)

Littleton-Griswold Prize Karl Jacoby (Brown Univ.), for Crimes Against Nature: Squatters, Poachers, Thieves, and the Hidden History of American Conservation (Univ. of California Press, 2001)

J. Russell Major Prize Debora L. Silverman (Univ. of California at Los Angeles), for Van Gogh and Gauguin: The Search for Sacred Art (Farrar, Straus and Giroux, 2000)

Helen and Howard R. Marraro Prize Ronald G. Witt (Duke Univ.), for In the Footsteps of the Ancients: The Origins of Italian Humanism from Lovato to Bruni (Brill Academic Publishers, 2000)

George L. Mosse Prize Lionel Gossman (Princeton Univ.), for Basel in the Age of Burckhardt: A Study in Unseasonable Ideas (Univ. of Chicago Press, 2000)

Wesley-Logan Prize Eric Arnesen (Univ. of Illinois at Chicago), for Brotherhoods of Color: Black Railroad Workers and the Struggle for Equality (Harvard Univ. Press, 2001)

J. Franklin Jameson Fellowship(2000-01)

Jeremy Bonner (independent scholar), "Religious Belief and State Activism: Mercer Green Johnston, 1868-1954"

AHA-NASA Fellowship in Aerospace History

David Courtwright (Univ. of North Florida), "The Origins of Aviation as a Mass Experience"

Albert J. Beveridge Grants

Peter Beattie (Michigan State Univ.), "Penal Institutions and Penology in Slavery and Emancipation: Pernambuco, Brazil, 1850-1945"
Denver Brunsman (Princeton Univ.), "From Riots to Rights: Opposition to British Naval Impressment, 1689-1815"
James Cook (Univ. of Michigan), "Cracks in the White Republic"
John Dizgun (Rutgers Univ.), "Land without Memories: Jewish Tragedy and the Boundaries of Pluralism and Citizenship in Argentina"
Lessie Jo Frazier (Univ. of South Carolina), "Desired States: Culture, Politics, and Gendered Activism in 20th-Century Chile"
Seth Garfield (Univ. of Texas), "The 'Battle for Rubber' in Brazil During World War II" Stephen Hall (Ohio State Univ.), "To Give a Faithful Account of the Race: History and Historical Writing in the African American Community, 1817-1915"
Sarah Lawrence (Penn State Univ.), "On Their Own Terms: Birth Control and African Americans in 1930s Rural Virginia"
Matthew Mason (Univ. of Memphis), "Images of Life: The Turn-of-the-Century Photography of Charles J Van Schaick Studio in Western Wisconsin: A History of the Images and Images as History"
Mieko Nishida (Hartwick Coll.), "The (Re)Making of Gender, Race, and Ethnicity: 'Black' and 'Japanese' Women in Sao Paulo, 1888-2000"
Jason Parker (Univ. of Florida), "Wilson's Curse: The U.S., Race, and Empire in the Caribbean, 1937-62"
Marie Schwartz (Univ. of Rhode Island), "Medical Men, Midwives, and Spiritual Healing: Managing the Health of Enslaved Women and Children in 19th-Century America"
Sarah Thuesen (Univ. of North Carolina at Chapel Hill), "Lessons in Division: The Culture and Politics of Black Education in North Carolina, 1920-1960"

Michael Kraus Grants

James Delbourgo (Columbia Univ.), "Political Electricity: Experimentalism, Enthusiasm, and Enlightenment in 18th-Century British America"
Matthew Pursell (Brown Univ.), "Intellectual Construction of Servitude"

Littleton-Griswold Grants

Carlos Aguirre (Univ. of Oregon), "Tinterillos and Leguleyos: Towards a History of Legal Intermediaries in Modern Peru"
K. Walter Hickel (National Library of Medicine), "Disability, Law, and Social Citizenship in America: Evidence from War Risk Insurance Case Files, 1920-1940"
Christian McMillen (Yale Univ.), Untitled project
Stephen Mihm (New York Univ.), "The Alchemists: Counterfeiters and Counterfeits, 1837-1877"
Gary Murrell (Grays Harbor Coll.), "Biography of Herbert Aptheker"
Matthew Raffety (Columbia Univ.), "The Republic Afloat: Work, Manhood, and 'Liberty' in 19th-Century Mutinies"
Brett Shadle (Bowdoin Coll.), "'Girl Cases:' Runaway Wives, Eloped Daughters, and Abducted Women in Gusiiland, Kenya, c. 1890-1965"
Rickie Solinger (Independent Scholar), "The First Welfare Case: Civil Rights and Welfare Rights in Selma, Alabama"
John Wood Sweet (Catholic Univ.), "The Troubled Childhood of Jim Crow: Deference, Democracy, and the Emergence of the American North"

Bernadotte E. Schmitt Grants

Sandy Bardsley (Emory & Henry Coll.), "Sin, Speech, and Gender in Late Medieval England"
Jennifer Boittin (Yale Univ.), "Soleil Noir: Josephine Baker, Race and Gender in Interwar Paris" Chad Bryant (Univ. of California at Berkeley), "Making the Czechs German: Nationality and Nazi Rule in the Protectorate of Bohemia and Moravia, 1939-1945"
William M. Coleman (Columbia Univ.), "Between Empires: Power in Khams History, 1860-1949"
John J. Curry (Ohio State Univ.), "In Pursuit of an Elusive Mystic: The 'Lost Works' of Celebi Halife"
Tamara Giles-Vernick (City Univ. of New York), "Combating Malaria: Colonial Campaigns in French Sudan, 1920-1960"
Padhraig Higgins (Penn State Univ.), "'Playing the Man': Patriotism, Gender, and the Empire in Irish Political Culture, 1778-1791"
Robin E. Judd (Ohio State Univ.), "We Jews Who Feel Most German: Religion and the Making of Modern German-Jewish Life, 1843-1933"
Mary Dewhurst Lewis (Smith Coll.), "The Company of Strangers: Immigration and Citizenship in Interwar Lyon and Marseille"
Pamela O. Long (Independent Scholar), "Engineering and Exorcism in Counter-Reformation Rome"
Elizabeth Musselman (Southwestern Univ.), "Cape Colony Science: Dutch, British, and African Views of Nature, 1652-1910"
Anthony M. Perron (Univ. of Chicago), "Metropolitan Authority in the Canonistic Commentaries, 1140-1234"
Jeremy Prestholdt (Northwestern Univ.), "Worldly Things: The Culture and Economy of Swahili Consumption, 1820-1890"
Holly Ricketts (Univ. of Liverpool), "The Property Rights and Practices of Widows in 12th- and 13th-Century Yorkshire and Iceland"
Dagmar A. Riedel (Indiana Univ.), "Searching for the Islamic Episteme: The Status of Historical Information in Middle Eastern Anthological Writing"
Daniella Sarnoff (Xavier Univ.), "Women in French Fascism: 1919-1939"
Jennifer Speed (Fordham Univ.), "The Politics of Emotion in Thirteenth Century Iberia"
Axel Utz (Penn State Univ.), "Cultural Exchange and the Promotion of Uniformiformity"